Last Update: Sunday March 18, 2012

  بازگشت به صفحه ی جامعه |    بازگشت به صفحه ی اصلی   

 

جامعه

 

نارضایتی جنسیتی - منصور اسکوتر

تا حالا عبارت تغییر جنسیت  را شنیده اید و بی‌شک سوال‌های زیادی در ذهن شما نقش بسته است. 

چه کسی‌ تغییر جنسیت می‌‌دهد؟

 چرا فردی حاضر می‌‌شود که این عمل جراحی سخت را انجام دهد؟

 چرا علم پزشکی‌ این اجازه را به فرد می دهد که با انجام جراحی, جنسیت خود را تغییر دهد؟

 و ده‌ها سوال دیگر....

 متأسفانه به دلیل نبود اطلاعات کافی‌ و درست در کشور ایران، مردم عزیز ما برداشت درستی‌ از این عمل جراحی ندارند و جامعه نسبت به فردی که تمایل برای این نوع عمل جراحی را دارد، دید خوبی ندارد. حتی بسیاری از روان شناسان ایرانی‌ در این مورد اطلاعات کافی‌ ندارند و نمی  توانند این افراد را بخوبی راهنمایی‌ کنند.نبود آگاهی‌ در جامعه ما باعث می شود که زندگی‌ برای افراد ترنسکشوال سخت تر شود و آمارخودکشی‌ این افراد بالا برود.

به فردی که به دلیل نارضایتی از جنسیت جسمش  تمایل برای انجام عمل جراحی تغییر جنسیت دارد، ترنسکشوال  گفته می شود. درصدی از جامعه را افراد ترنسکشوال تشکیل می‌‌دهند. این درصد، درصد بسیار کمی‌ است و کم بودن تعداد افراد ترنسکشوال دلیل بر بی‌توجهی دیگران شده است. ولی‌ این افراد وجود دارند که قسمتی از جامعه را تشکیل می دهند و باید به آنها هم توجه شود هدف از این مقاله دادن اطلاعات به مردم عزیز ایران است. اگر شما اطلاعات کافی‌ در مورد هویّت ترنسکشوال داشته باشید  این افراد می‌‌توانند در کنار شما زندگی‌ بهتری داشته باشند. یکی‌ از دلایلی که ترانس‌ها در کشور‌های  اروپایی‌ و آمریکایی‌ راحت تر از ترانس‌های ایرانی‌ زندگی‌ می‌‌کنند این است که اطرافیان آنها اطلاعات کافی‌ از هویّت ترنسکشوال دارند و تا حدی می‌‌توانند این افراد را درک کنند. پس وظیفه ما است که به سهم خودمان دیگران را از این پدیده طبیعی و علمی‌ مطلع سازیم تا ترانس‌های ایرانی‌ هم زندگی‌ راحت  تری داشته باشند.

همان طور که می‌‌دانید فعالیت‌هایی‌ که هم جنسگرا‌های عزیز ایرانی‌ در  سال‌های اخیر  برای دفاع از موجودیت خودشان انجام دادند باعث شد که مساله همجنس گرایی به عنوان یک پدیده  طبیعی و نه به عنوان یک بیماری با گوش بسیاری از  ایرانی‌‌ها آشنا بشود که این فعالیت‌ها یک رشد فرهنگی‌ بین هموطنان  عزیز ما محسوب می‌‌شود.چرا که چند سال پیش کسی‌ جرات نمی‌‌کرد که در مورد همجنس گرایی حرفی‌ بزند ولی‌ در سال‌های اخیر حداقل در اینترنت فضائی ایجاد شده که همجنس گراهای عزیز می‌‌توانند در مورد هویّت خودشان صحبت کنند. من فکر می‌کنم که اگر ما ترنسکشوال‌ها هم یک  سری فعالیت‌ها انجام بدهیم، نتیجه فعالیت‌های ما می‌‌تواند شرایط جامعه را برای زندگی‌ بهتر مهیا سازد و دولت را مجبور کند که به این مساله به طور جدی رسیدگی کند. بعضی‌ از افراد ترنسکشوال در زمینه اطلاع رسانی فعال هستند و حتی در داخل ایران فعالیت‌هایی‌ انجام می‌‌دهند ولی‌ متأسفانه دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه برای توضیح دادن این مسله کاملا طبیعی در رسانه‌‌های تصویری را نمی‌‌دهد. هرز گاهی هم مطالبی در مجله‌های مختلف به چاپ می‌‌رسد که هدف اصلی‌ این مجله‌ها از این مطالب به فروش رساندن مجله‌های خودشان است. چرا که اطلاعات اشتباه می‌نویسند و با نوشتن عبارت دوجنسه‌ها مردم را جذب مجله می‌‌کنند. در حالی‌ که دو جنسه و ترنسکشوال دو قضیه کاملا مجزا هستند و هیچ ربطی‌ به یکدیگر ندارند.  عمل جراحی تغییر جنسیت در ایران به صورت قانونی انجام می‌گیرد.

شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که یک فرد ترانس به دلیل قانونی بودن این نوع جراحی در ایران می‌‌تواند تغییر جنسیت بدهد و مشکلی‌ پیش نیاید. در حالی‌ که اینطور نیست و مشکلات بسیار زیادی وجود دارد.مشکلاتی از قبیل هزینه عمل جراحی، پذیرفته نشدن از طرف خانواده و جامعه، نبود جلسات مشاوره صحیح، بی‌ اطلاع بودن مسئولین از این مسله در ادارات بهزیستی و شعب دادگاهی و.... که در بخشی از مقاله به مشکلات ترانس‌ها قبل و بعد از عمل جراحی خواهیم پرداخت.

 ابتدا در مورد مفهوم  کلمه ترنسکشوال و خصوصیات این افراد توضیحاتی در اختیار شما قرار خواهیم داد ودر ادامه به فرق افراد ترانس با دیگر اقلیت‌های جنسی‌ مثل همجنس گرا ها،مبدل پوش‌ها و دو جنسه‌ها می‌ پردازیم.

در بخش‌هایی,‌ مساله ترنسکشوال را از دید دین و مذهب، دولت ایران ،جامعه و خانواده‌هایی‌ که فرزند ترنسکشوال دارند بررسی خواهیم کرد. در نظر داریم  که مصاحبه‌هایی‌ را با ترانس‌ها و روانشناس‌های ایرانی‌ و غیر ایرانی‌ داشته باشیم. در واقع این فضا، یک کانال ارتباطی‌ بین ترانس‌ها و هموطنان عزیز ایرانی‌ هست که از این طریق ما می‌‌توانیم در مورد  هویتمان با شما صحبت کنیم. در اینجا جا دارد که از نشریه ندا کمال تشکر را داشته باشم که در راستای فعالیت‌هایشان ترنسکشوال‌ها را هم فراموش نکردند و در قسمتی از مجله فضائی برای ما در نظر گرفتند.

پدیده نارضایتی جنسیتی منجر به تصمیم یک فرد برای عمل جراحی می‌‌شود. فردی که با این پدیده مواجه است ترنسکشوال نام دارد. این فرد نه تنها از جنسیت جسم خود راضی‌ نیست بلکه احساس تنفر نسبت به جسمش را دارد. با وجود همه سختی‌ها, تمایل شدید برای انجام عمل جراحی از خود نشان می‌‌دهد. جسم این فرد کاملا سالم است و هیچ مشکل و یا اختلالی در هورمون،کروموزوم و ارگان‌های جنسی‌ او دیده نمی‌‌شود.ولی‌ فرد از نظر ذهنی‌ و روحی منکر صحت نوع جنسیت خود می‌‌باشد و اعتقاد دارد که اشتباهی‌ در جنسیت او رخ داده است و عدم رضایت فرد به حدی بالاست که باعث آزار روحی شدید شده که در نهایت تصمیم قطعی‌ برای انجام جراحی گرفته می‌‌شود.

در حقیقت فرد ترانس از تضاد جنسیتی بین جسنیت جسمش و جنسیتی که خودش را متعلق به آن می‌داند رنج می‌‌برد. جنسیت جسم انسان را از روی ارگان‌های جنسی‌ تشخیص می دهند. ولی‌ جنسیت و هویّت جنسی‌  یک فرد تنها محدود به ارگان‌های جنسی‌ جسم نیست و به مغز و باور آن فرد از خودش بستگی دارد. تصور بعضی‌ ها از عمل جراحی تغییر جنسیت این است که مردی زن می‌‌شود و یا زنی‌ مرد می شود. در حالی‌ که همان طور که می‌‌دانید هیچ وقت یک مرد حاضر نیست که بر روی جسمش عمل جراحی انجام دهد و آن را تبدیل به زن کند. و برعکس این موضوع هم صادق است و یک زن حاضر نیست که ارگانهای جنسی‌ مردانه جایگزین ارگان‌های زنانه اش شود. در نتیجه این نوع عمل جراحی مخصوص افراد ترنسکشوال است  پس وقتی‌ که می شنوید فردی تغییر جنسیت داده است به این معنا نیست که آن فرد مرد بوده و بعد از عمل جراحی زن شده است. در واقع آن فرد زنی‌ بوده در قالب مرد که با انجام عمل جراحی هویّت خودش را به دست آورده است.

ترنسکشوال دو نوع است:

۱) مرد به زن - ترنس زن   

2) زن به مرد - ترنس مرد

برای مثال، یک ترنسکشوال  زن به مرد از نظر روحی، هویّت و باوری که از خودش دارد مرد است به اصطلاح, جنسیت روح این فرد مرد می‌‌باشد و تمام خواسته ها، گرایش ها و تمایلاتش مردانه است در حالی‌ که جنسیت جسم او زن است. چون جسم کاملا سالم است و هیچ مشکل کروموزم، هورمونی ندارد اثبات این که من یک مرد هستم برای اطرافیان کار بسیار دشواری است. چون همه جسم این فرد را زن می‌‌بینند و از او توقع دارند که نقش یک زن را در جامعه ایفا کند. این فرد به هنگام تولد با هویّت جنسی‌ مرد ولی‌ در قالب و جسم زن متولد شده است.و جسمش نمی‌‌تواند نیاز‌های روحی اش را تامین کند در نتیجه نیاز برای انجام تغییر جنسیت دارد. با انجام این جراحی در واقع این فرد فقط جنسیت جسمش  را تغییر می‌‌دهد. به عبارت دیگر جنسیت جسمش را با جنسیتی که باور دارد یکسان می‌کند. و با انجام جراحی هویّت  جنسی‌ خودش را به دست می‌آورد. 

وقتی‌ روانشناس از من پرسید که آیا تمایل برای انجام تغییر جنسیت دارید؟ من (زن به مرد) در جواب گفتم نه. من از جنسیت خودم راضی‌ هستم و تنها مشکل من جسمم هست. و این عمل جراحی که می‌خواهم انجام بدهم را فقط راه حلی‌ برای یکسان کردن جسمم با روحیاتم می دانم و برای من حکم تغییر جنسیت را ندارد. من خودم را مرد می دانم و مرد به دنیا آمده‌ام . تنها مشکل من متولد شدن در جسم اشتباه است. بهتر است از عبارت یکسان سازی جنسیتی به جای تغییر جنسیت استفاده کنیم. ولی‌ در اصطلاح عامیانه تغییر جنسیت گفته می‌‌شود.

از من سوال می کردند که آیا دوست داری پسر شوی؟ و این سوال مرا رنج می داد. چرا که من خودم را پسر می‌‌دانم و چیزی را که هستم را نمی خواهم که بشوم. برای مثال اگر شما هنوز وارد دانشگاه نشده اید آرزو می‌کنید که وارد دانشگاه بشوید ولی‌ وقتی‌ که در دانشگاه هستید چنین آرزویی را نمی کنید چرا که ذاتاً در دانشگاه حضور دارید. یک فرد ترنسکشوال (زن به مرد) هم ذاتاً مرد است و آرزو نمی کند که مرد باشد بلک تلاش می‌کند که با انجام جراحی جسمش را با آن چه که حس می‌کند است یکسان کند.

برخی‌ از  دوستان ترنسکشوال از این عمل جراحی به عنوان تولدی دوباره یاد می‌‌کنند. و این مشکل را زندان تن‌ و یا برزخ تن‌ می‌‌دانند که به هنگام جراحی لذت ازدی از زندان به فرد ترنسکشول دست می‌‌دهد. چرا که خودش را از وقتی‌ که شناخته در اسارت جسمش دیده و نتوانسته است  آنطور که می‌خواهد لباس بپوشد حرف بزند رفتار کند واز خواسته‌هایش برای دیگران صحبت کند و... این تضاد جنسیتی لحظه به لحظه فرد ترنسکشول را تحت تاثیر قرار می‌‌دهد و به شدت باعث افسردگی و انزوا فرد می‌‌شود.

متأسفانه بسیاری از مردم فرد ترنسکشوال را با فرد دوجنسه اشتباه می گیرند. تفاوت فرد دوجنسه با ترنسکشوال در این است که افراد دو جنسی‌ دارای اختلال ظاهری در اندام تناسلی‌ و اندام‌های داخلی‌ جنسی‌ و سیستم هورمونی جنسی‌ می‌‌باشد و معمولا نمای ظاهری از اندام هر دو جنس را دارند. در حالی‌ که فرد ترنسکشوال از نظر جسمی‌ کاملا سالم است و از نظر روحی خودش را متعلق به جنس دیگر می‌‌داند.

 بسیاری از روانشناسان از پدیده ترنسکشوال به عنوان بیماری یاد می کنند. و منظورشان هم بیماری روانی‌ است. خیلی‌ از ترنسکشوال‌ها هم خودشان را بیمار می‌‌دانند. ولی‌ من به شخصه پدیده ترنسکشوال را بیماری نمی‌دانم. و فکر می‌کنم  آنها برای این که ثابت کنند ترنسکشوال بودن انحراف جنسی‌ نیست از این پدیده به عنوان بیماری یاد می‌‌کنند.

دکتر هری بنجامين اولین کسی‌ است که واژه ترنسکشوال را به جهان معرفی‌ کرد. دکتر هری بنجامين سکسولوژیست،  به تاريخ 12 ژانویه 1885 در آلمان بدنيا آمد و در 24 آگوست 1986 درگذشت. بيشترین دلیل شهرت وی، کار  پيشگامانه وی بر روی ترنسکشواليزم می باشد.  در سال 1979 انجمن بين المللی نارضايتی جنسی هری بنجامين با كسب اجازه او برای استفاده از نام  وی تاسيس شد.

 در قسمت بعدی به  خصوصیات افراد ترنسکشول و فرق‌شان با دیگر اقلیت‌های جنسی‌ خواهیم پرداخت. 

مطالب ندا را همراه با اسم و آدرس ندا بازچاپ کنید.